Аналіз напрямків підвищення зносостійкості банкнот

УДК 655.3.066.364
Киричок Т. Ю. (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» (Київ, Україна) Аналіз напрямків підвищення зносостійкості банкнот. — 2014. — № 3(45). — С. 4–19.

Здійснено аналіз напрямків підвищення зносостійкості банкнотної продукції та розроблено їх класифікацію. Виділено такі напрямки: застосування дизайнерських рішень (корегування розміру банкнот, розміщення та виду захисної стрічки, кольорової гами, параметрів зображення інтагліодруку), технологічні засоби (застосування захисного лакування та двостороннього інтагліодруку, а також корегування параметрів інтагліодруку), оптимізація властивостей матеріалів для виробництва банкнот — підвищення зносостійкості основи (корегування шорсткості, пористості, ступеню проклеювання, щільності, властивостей бавовняних волокон, застосування полімерної основи, гібридних багатошарових структур, композицій бавовняних та полімерних волокон, поверхневої та об’ємної протизабруднювальної та протимікробної обробки тощо), підвищення зносостійкості захисних ознак (використання впроваджених в основу захисних елементів, нанесення голограм під час виробництва основи, створення рельєфної основи), збільшення зносостійкості фарбового шару за рахунок корегування реологічних властивостей фарб інтагліодруку.
Ключові слова: банкнота, зношування, зносостійкість, інтагліодрук, металографічний друк, основа банкноти, банкнотний папір, фарба інтагліодруку, захисне лакування.
Іл. 1. Бібл. : 65 назв.