УДК 655.3.026.11:547.458:678
Хохлова Р. А., Вальков Є. С. (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» (Київ, Україна) Властивості природних плівкотвірних речовин для виготовлення лаків та фарб, що біорозкладаються. — 2014. — № 1(43). — С. 89–96.
На підставі проведеного патентного пошуку, вивчення фахової періодичної літератури, встановлено, що вітчизняні розробки флексографічних друкарських фарб та лаків, що біорозкладаються, відсутні. Тому дослідження властивостей плівкотвірних речовин як основи для розробки рецептури флексографічних друкарських фарб, що біорозкладаються, із використанням вітчизняної поновлюваної сировини, є актуальною науково-прикладною проблемою, вирішення якої сприятиме удосконаленню виробничо-технологічних процесів виготовлення і оформлення паковань та їх екологічної утилізації.
Було досліджено характеристики таких природних поновлювальних плівкотвірних речовин: казеїну, пшеничного та соєвого білку, картопляного, пшеничного кукурудзяного крохмалю та їх модифікацій. Проведені дослідження зміни в’язкості розчинів дослідних зразків природних біополімерів від температури, концентрації плівкоутворювачів, впливу концентрації нейтралізуючої речовини на рН розчинів. Властивості кукурудзяного крохмалю у вигляді пасти виявили придатність для застосування їх як основи для розробки вітчизняних флексографічних друкарських фарб та лаків, що здатні до біорозкладання в природних умовах.
Ключові слова: біодеградація; біополімер; фарба, що біорозкладається; флексографічний спосіб друку; кукурудзяний крохмаль.